برگزاری مراسم «کاروان نوروزی» و اجرای سنت‌های نوروزی کشورهای حوزه نوروز در تاجیکستان
Баргузории маросими «Корвони наврӯзӣ» ва иҷрои суннатҳои наврӯзии кишварҳои ҳавзаи Наврӯз дар Тоҷикистон

01

در چهارچوب سفر کاری جناب آقای امامعلی رحمان، رئیس جمهور تاجیکستان به ولایت سُغد و در ادامۀ برنامه‌های نوروزی امسال در تاجیکستان، مورخ 26 مارس (7 فروردین) در میدان اوستای شهر خجند نخستین «کاروان نوروزی» و جشن «سیر گل لاله» برگزار گردید. در برنامۀ مذکور که با شکوهی تازه اجرا شد، رئیس جمهور تاجیکستان، هیأت همراه و مهمانان داخلی و خارجی، از جمله دیپلمات‌ها و مسئولان نهادهای بین المللی چند کشور حوزه نوروز حضور یافتند. در محل برگزاری برنامۀ مذکور سنت‌های نوروزی کشورهای حوزه نوروز از جمله ایران، افغانستان و ازبکستان نیز برای حاضران به نمایش درآمد.
در ابتدای مراسم، رئیس جمهوری تاجیکستان فرا رسیدن بهار فرخنده و نوروز جهانی را به حاضران تبریک گفت.

02

امامعلی رحمان اظهار داشت: «امروز در این سرزمین کهن بنیاد و شهر باستانی خجند که بهترین سنت‌های نوروزی در آن تا به امروز پابرجا هستند، احیای یک پدیده نادر فرهنگ نوروز یعنی کاروان نوروزی با حضور نمایندگان کشورهای حوزۀ نوروز، اقدامی نیک و مبارک است» وی افزود: «…مطابق اخبار تاریخی در روز ششم نوروز، که آن را گذشتگان ما «نوروز بزرگ» عنوان نموده‌اند، مردم مراسم محتشمي آراسته، با همدیگر شادی و خرسندی می‌کردند. زیرا به اعتقاد نياکان ما، روز ششم تجلیل نوروز روز تقسیم سعادت و خوشبختی بوده است و به این خاطر آدمان همه یکجا به نوروزگاهها آمده، با نام «کاروان نوروزی» جشن مي‌آراستهاند، تا تمام سال به کشور خرمی و خوشروزی و به خاندان مردم بخت و اقبال همراه باشد. احیای این سنت ارزشمند از جانب ساکنان استان سغد بيانگر جهانی شدن این جشن ملی ما بوده، در روز نوروز اقدام واقعا نیک به شمار می رود.

03

توجه به محتوای این آیین نوروزی، یعنی نوروز بزرگ در برابر ارزش و اهمیت تاریخی آن یک جنبه خیلی مهم این آیین فرهنگو مردم را بار دیگر روشن می‌سازد، که در مجموع نوروز جشن خیر و احسان، نکوکاری و انسانگرایی و سازندگي و آبادگری است. در روز تجلیل این جشن تودههای زیادی از مردم با اسپ و عرابهها در محله و گذرهای شهر سیر می‌کردند، تا به مردم از آمدن نوروز بزرگ خوشخبر رسانند. در برابر مردمان دیگر، که به کاروان نوروزی همراه می شدند، ثروتمندان و دارايان و خیرخواهان و سخاوت پيشگان نیز مي‌کوشيدند تا با استفاده از فرصت مناسب به نیازمندان خیر و احسان نمایند. بخصوص، به خاطر شادی و نشاط مردم، همان رسم قدیمه نياکان ما، که با نام آراستن «میر نوروزی» همچون رمز به پایان رسیدن زمستان و سرودهای آن معروف بود، به نمایش می‌آمد.

04

کاروان نوروزی، که امروز در شهر باستانيخجند پس از سالیان طولانی دوباره احیاء می‌شود، در وجود خود بهترین سنتهای نوروز بزرگی نياکان ما را تجسم نموده و همان آیینهای قدیمه را به صورت نو، خاصه با مطابق گردانیدن به پدیدههای دوران صاحب استقلاليتاجیکستان دوباره زنده گردانیده است. در برابر این، از قدیم الایام رسم بوده‌ که در مناطق مختلف سرزمین اجداد ما، از جمله سرزمین‌های سغد و ختلان و حصار و بدخشان و زرفشان و رشت این جشن ملی در جایهای مخصوص، یعنی نوروزگاهها تجلیل می‌شد. به شکل نو دایر نمودن «کاروان نوروزی» در این میدان زیبا به مردم شادی و نشاط نو می‌بخشد که سرچشمه اساسی آن صلح و ثبات کامل و وحدت ملی در سراسر کشور است. امروز در حاشیه جشن ملی در قلمرو استان سغد، رسم دیگر نوروزی که سیر گل لاله است، اجرا شد که آن نیز جزء تاریخی این جشن مبارک بوده، احیای آن در دوست داشتن طبیعت و زیبایی‌پرستي مردم نقشی موثر دارد. به افتخار این جشن شهر خجند به یک لاله زار بزرگ تبدیل یافته است. در این راستا می‌خواهم یادآوری بکنم که این آیین در گذشته در سرزمین‌های سغد باستان، باختر قدیم و بعضی مناطق دیگر، با نام «جشن گل سرخ» برگزار می‌شد که تا حال در بخشی از نواحی استان ختلان و قلمرو افغانستان پابرجا می‌باشد. نوروز با این همه آیینهای نیک و آموزنده، به مردم زیبایی و خوشی و خرسندی عطا می‌کند».

05

محل برگزاری جشن مذکور با رمزهای ویژۀ نوروز تزیین و پیرایش یافت. برنامۀ فرهنگی «کاروان نوروزی» مرکب از نمایش رسوم سنت‌های آن، از جمله تأتر، داربازی (تنابگردی) موسیقی، شعرخوانی، بازی‌ها و مسابقات سنتی بود.

06

در پایان نخستین برنامۀ «کاروان نوروزی» رئیس جمهور تاجیکستان از شرکتکنندگان و دست‌اندرکاران و اهالی ولایت سغد بابت تهیه برنامۀ پرمحتوا و رنگین و گویا از تاریخ گذشته و حال، سپاسگزاری کرد.

07

همچنین بررسی کنید

واژه‌‌نامۀ شکوری در وبگاه پژوهشگاه

«Вожаномаи Шакурӣ» дар вебгоҳи пажӯҳишгоҳ

نرم‌افزار «واژه‌نامۀ شکوری» از سوی پژوهشگاه فرهنگ فارسی- تاجیکی، حاوی بیش از ۴۹۰۰۰۰ (چهارصد و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *